Wody mineralne
Wody mineralne - od początku wynalezienia wód mineralnych (ok. 100 lat temu) decydującym kryterium o przyznaniu atestu była odpowiednia zawartość składników mineralnych w jednym litrze wody, około 1000mg, oraz jej nieskazitelna czystość. Na początku 1990 roku tylko 28 ujęć w Polsce spełniało to kryterium.
W 1990 roku wprowadzono nową normę, która obniżyła próg wymagany do przyznania atestu do 200mg na 1 litr, co znacznie powiększyło ilość ujęć "wody mineralnej" w kraju. Ta sama norma zezwoliła również na obecność w "wodach mineralnych" substancji szkodliwych dla zdrowia. W 1997 roku pojawiała się nowa dyrektywa - Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 8 lipca 1997 r. Wprowadza ona podział wody mineralnej na kategorie: wysokomineralizowaną, średniomineralizowaną i niskomineralizowaną. Wprowadzono jednocześnie listę związków chorobotwórczych, których obecność w "wodach mineralnych" jest dozwolona. Poniżej przedstawiamy tabelę porównującą ilość substancji dopuszczalnych w "wodach mineralnych" i wodach pitnych (kranówkach).
PIERWIASTEK/ZWIĄZEK |
WODA PITNA |
WODA MINERALNA |
ANTYMON |
0,005 |
0,005 |
* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz.U. Nr 203, poz. 1718)
** Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 1997 r. (Dz.U. Nr 85, poz. 544)
Powyższa tabela pokazuje, że wszystkie związki trujące z rzek, obecne w naszej wodzie kranowej, mogą występować również w "wodach mineralnych". Doszliśmy do etapu kiedy "woda mineralna" ze sklepu jest prawie tą samą wodą która płynie z kranu.
W ostatnich kilku latach w Polsce zarejestrowano ponad 500 nowych "wód mineralnych"
I teraz pytanie do Ciebie - Czy w dalszym ciągu smakuje Ci woda z plastikowej butelki?
Informacje zgodne z danymi Stowarzyszenia Czysta Woda. Po więcej szczegółowych informacji przejdź na stronę stowarzyszenia.